23. İzmir Kitap Fuarı Etkinlik Programı

TÜYAP 23. İzmir Kitap Fuarı, 14 – 22 Nisan 2018 tarihlerinde Uluslararası İzmir Fuar Alanı (Kültürpark) Salon 1A/1B, Salon 2 ve Salon 3’te yapılacak. Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A. Ş. ve Türkiye Yayıncılar Birliği ortak çalışmasıyla organize edilen 23. İzmir Kitap Fuarında 470 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu yer alacak. 

23. İzmir Kitap Fuarı Etkinlik Programı

  • 14 Nisan 2018 Cumartesi SALON I (İç Alan)

14.00-14.10

Açılış Konuşmaları
Doğan Hızlan & Deniz Kavukçuoğlu

14.15-15.30

Panel: “Yayıncı ve Dergici Olarak Enver Ercan”
Yöneten: Özge Ercan
Konuşmacılar: Metin Celâl, Kenan Kocatürk, Filiz Nayır Deniztekin Düzenleyen: TÜYAP

15.45-17.00

Panel: “Şair Enver Ercan ve Şiiri” Yöneten: Mehmet Erte Konuşmacı: Haydar Ergülen Düzenleyen: TÜYAP

17.15-18.15

Söyleşi: “Sivas…”
Konuşmacılar: Haydar Ergülen, Zeynep Altıok, Eren Aysan Düzenleyen: Kırmızı Kedi Yayınevi

SALON II (Dış Alan)

12.00-13.00

Söyleşi: “İslamın Adalet Anlayışı ve Günümüz” Konuşmacı: İhsan Eliaçık
Düzenleyen: Doğu Kitabevi

13.15-14.15

Söyleşi: “Mine Soysal, Yeni Romanı ‘Daralan’ Üzerine Okurlarıyla Söyleşiyor” Konuşmacı: Mine Soysal
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

14.30-15.30

Söyleşi: “Bir Aşçının Dünlüğü”
Konuşmacılar: Murat Aslan, Osman Güldemir Düzenleyen: Oğlak Yayınları

*Programın içeriğinden, iptal ve değişikliklerden etkinliği düzenleyen kurumlar sorumludur.

*Çocuk ve Gençlik Etkinlikleri

15.45-16.45

Söyleşi: “Fakir Baykurt ve Bir Yaşamdan Dersler” Konuşmacılar: Hidayet Karakuş, Işık Baykurt, Öner Yağcı Düzenleyen: Literatür

  • 15 Nisan 2018 Pazar SALON I (İç Alan)

17.00-18.00

Söyleşi: “Bir Tür, Üç Üslup: Çağdaş Türk Öykücülüğünde Farklı Sesler” Yöneten: Utku Özmakas
Konuşmacılar: Kâmil Erdem, Türker Ayyıldız, Ercan Yılmaz Düzenleyen: Sel Yayıncılık

11.00-11.30

Söyleşi: “Dünya Düzeni ve Kadın” Konuşmacı: Banu Avar Düzenleyen: Remzi Kitabevi

12.00-13.00

Söyleşi: “Kadın ve Siyaset”
Yöneten: Gülgün Erdoğan Tosun
Konuşmacılar: Canan Kaftancıoğlu, Zeynep Altıok Düzenleyen: SODEV (Sosyal Demokrasi Vakfı)

13.15-14.15

Söyleşi: “Atina’dan Smyrna’ya Edebiyatın İzinde” Konuşmacılar: Dimitris Sotakis, İbrahim Arık, Yılmaz Okyay Düzenleyen: Delidolu Yayınları

14.30-15.30

Söyleşi: “Panik Atak ve Takıntı için Çözümler” Konuşmacı: Uğur Koşar
Düzenleyen: Destek Yayınları

15.45-16.45

Şiir-Dinleti
Konuşmacı: Ahmet Telli Düzenleyen: Everest Yayınları

17.00-18.00

Düzenleyen: Tekin Yayınevi

18.15-19.15

*Programın içeriğinden, iptal ve değişikliklerden etkinliği düzenleyen kurumlar sorumludur.

*Çocuk ve Gençlik Etkinlikleri

Söyleşi: “Çocuk Anayasası” Konuşmacı: İbrahim Kaboğlu

Söyleşi: “2019 Seçimleri”
Yöneten: Hüseyin Çorlu
Konuşmacılar: İbrahim Kaboğlu, Ercan Karakaş Düzenleyen: SODEV (Sosyal Demokrasi Vakfı)

SALON II (Dış Alan)

Düzenleyen: Hayy Kitap

Şiir-Dinleti: “Kuş Uçar Kanat Ağlar” Konuşmacı: Şükrü Erbaş Düzenleyen: Kırmızı Kedi Yayınevi

15.45-16.45

Söyleşi-Anma: “Orhan Okay’ın Ardından”
Konuşmacılar: Yavuz Akpınar, Sabahattin Çağın, Fazıl Gökçek, Harika Durgun Düzenleyen: Dergâh Yayınları

17.00-18.00

Panel: “İtalya’dan Konuklarımız Var: Pedagojik Eğitimde Yeni Yaklaşımlar“
Yöneten: Rosa Lorena Guarascio
Konuşmacılar: Maria Ermelinda De Carlo, Donetalla Bruno, Anna Sonia Cuna, Rosa Lorena Guarascio Düzenleyen: Edebiyatçılar Derneği – TÜYAP

18.15-19.15

Söyleşi: “Türk ve İtalyan Kültürlerinde Ortak İzlekler“ Yöneten: Ünsal Özünlü
Konuşmacılar: Oğuz Karakartal, Nalan Kızıltan, Metin Cengiz Düzenleyen: Edebiyatçılar Derneği – TÜYAP

  • 16 Nisan 2018 Pazartesi SALON I (İç Alan)

11.00-11.45

Atölye: “Mavisel Yener ile Şiirli Düşler” Uygulayıcı: Mavisel Yener
Düzenleyen: Tudem Yayınları

13.00-13.45

*Programın içeriğinden, iptal ve değişikliklerden etkinliği düzenleyen kurumlar sorumludur.

*Çocuk ve Gençlik Etkinlikleri

12.00-13.00

Söyleşi: “Gerçek Tıbbın 10 Şifresi” Konuşmacı: Canan Karatay

13.15-14.15

Söyleşi: “Çöküş: Kapitalizmin Nihai Krizi Üzerine” Konuşmacı: Fikret Başkaya
Düzenleyen: Yordam Kitap

14.30-15.30

Söyleşi: “Ailede İletişim Üzerine…” Konuşmacılar: Doğan Cüceloğlu, Polat Doğru Düzenleyen: Remzi Kitabevi

15.00-16.00

Söyleşi: “Dış Politikanın Dünü Bugünü” Konuşmacı: Onur Öymen
Düzenleyen: Remzi Kitabevi

16.15-17.15

Söyleşi: “Aşk Tutku Hormon Aldatma” Konuşmacı: Oytun Erbaş
Düzenleyen: Asi Kitap

18.45-19.30

Söyleşi: ”Doğudan Batıya Aydınlanma” Konuşmacı: Onur Bİlge Kula Düzenleyen: Tekin Yayınevi

SALON II (Dış Alan)

13.15-14.15

Söyleşi: “Korkulardan ve Koşullanmalardan Kurtulmak ve Özgürleşmek“ Konuşmacı: Mareechi Asu
Düzenleyen: Omega Yayınları

16.00-17.00

Söyleşi: “Şiirin Zaman İçinde Değişim ve Dönüşümü” Konuşmacı: Arife Kalender
Düzenleyen: TÜYAP

  • 17 Nisan 2018 Salı SALON I (İç Alan)

11.00-11.45

Söyleşi: “Doğanın Öyküsü” Konuşmacı: Filiz Tosyalı Düzenleyen: Altın Kitaplar

12.00-13.00

Söyleşi: “Gençliği Tehdit Eden Değersizlik Duygusu ve Çıkış Yolları” Konuşmacı: Suat Turgut
Düzenleyen: Güneşyolu Yayıncılık

13.15- 14.15

Söyleşi: “Oryantiring” Konuşmacı: Ferrin İlbay Yalnız Düzenleyen: Elma Yayınevi

14.30-15.30

Söyleşi-Belgesel: “Ben Kitaplarımla Yaşadım – Şadan Gökovalı” Konuşmacı: Şadan Gökovalı
Düzenleyen: Arkeoloji ve Sanat Yayınları

15.45-16.45

Söyleşi: “Spiritüel Kimlik Yaşam ve Kendin Olmak” Konuşmacı: Haydar Ersöz
Düzenleyen: La Kitap Yayınları

18.15-19.15

Söyleşi: Değişik Ülkelerden Üye Şairlerimizin Katılımı ile “Kardeş Dillerde Barış Şiirleri” Düzenleyen: Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği

SALON II (Dış Alan)

13.00-14.00

Söyleşi: “Metinden Sahne Metnine”
Konuşmacılar: Feridun Andaç, Hülya Nutku, Özdemir Nutku Düzenleyen: Eksik Parça

14.30-15.30

Söyleşi: “Özgür Eğitim Yayınları ve Ödüllü Kitaplar” Konuşmacılar: Özgür Kaplan, Yıldız Guguzlu, Feyyaz Sağlam Düzenleyen: Özgür Eğitim Yayınları

18 Nisan 2018 Çarşamba SALON I (İç Alan)

11.00-11.45

Söyleşi: “Mıymıy Teyze ile Eğlenceli Bir Gün” Konuşmacı: Aytül Akal
Düzenleyen: Uçanbalık Yayınları

12.00-13.15

Söyleşi-Ödül töreni: “Muzaffer İzgü ile Gülümsemek”
Yöneten: Y. Bekir Yurdakul
Konuşmacılar: Ahmet Şahin İzgü, Biray Üstüner, Mavisel Yener, Meral Karamuk, Mümtaz Kocayiğit, Zehra Ünüvar
Düzenleyen: Bilgi Yayınevi

13.30- 14.15

Söyleşi: “Çocuk Eğitimi, Hızlı ve Doğru Okuma Teknikleri” Konuşmacı: Saadettin Öztürk
Düzenleyen: Doğu Kitabevi

14.30-15.30

Söyleşi: “40 Yıllık Yazar-Çizerlik Serüveninden Anılar…” Konuşmacı: Cihan Demirci
Düzenleyen: Kırmızı Kedi Yayınevi

15.45-16.45

Söyleşi: “Ben Şaka Yapıyorum Millet Gerçek Sanıyor” Konuşmacı: Çetin Çiftçioğlu
Düzenleyen: Yediveren Yayınları

17.00-18.00

Panel: “Okurun Kitapla Buluşmasında Fuarların Katkısı ve Demirtaş Ceyhun” Yöneten: Aydan Ay
Konuşmacılar: Yüksel Pazarkaya, Seyyit Nezir
Düzenleyen: Sis Çanı- Broy Yayınevi

18.15-19.15

Söyleşi: “Rengârenk Şiir”
Konuşmacı: Kazım Güzel, Asım Gönen, Tacim Çiçek Düzenleyen: Ozan Yayıncılık

SALON II (Dış Alan)

12.00-12.45

Söyleşi: “Gılgamış, Sümer Çivi Yazısı ve Türkçe” Konuşmacı: Tekin Sönmez
Düzenleyen: NİS Media – Akademiska Litteraturföreningen

13.00-13.45

Söyleşi: “Ezgimizi Kim Çaldı?” Konuşmacı: Ahmet Önel Düzenleyen: Elma Yayınevi

14.00-15.00

Söyleşi: “TYT Matematik’in Sırlarını Veriyoruz” Konuşmacılar: Selim Yavuz, Ersin Yücel, Ali Rıza Bayzan Düzenleyen: Okyanus Yayıncılık

16.30-17.30

Söyleşi: “Nasıl Bir Yerel Yönetim?” Konuşmacı: Metin Erten Düzenleyen: Volga Sahaf

  • 19 Nisan 2018 Perşembe SALON I (İç Alan)

11.00-11.45

Atölye: “Çizginin Çizgisi – Karikatür Atölyesi” Yöneten: Hicabi Demirci
Düzenleyen: Desen Yayınları

12.00-12.45

Söyleşi: “Öğretmen Atatürk” Konuşmacı: Mavisel Yener Düzenleyen: Bilgi Yayınevi

13.00-14.00

Söyleşi: “Futbolun Penceresinden Türkiye’ye Bakmak” Konuşmacı: Ahmet Talimciler
Düzenleyen: Bağlam Yayıncılık

14.15-15.15

Söyleşi: “Zor Dönemlerde Şiirin Gücü”
Yöneten: Tülin Dursun
Konuşmacılar: Ahmet Çakmak, Erkut Tokman, Hayri Kako Yetik, Lal Laleş, Tacim Çiçek Düzenleyen: PEN

15.30-16.30

Söyleşi: “Sen Kuş Dili Bilir misin?” Konuşmacı: Nur İçözü

Düzenleyen: Altın Kitaplar

16.45-17.45

Söyleşi: “Zerdüşt’ten Hallacı Mansur’a, Avesta’dan Enel Hakk’a” Konuşmacı: Esat Korkmaz
Düzenleyen: Berfin Basın Yayın

18.00-19.00

Söyleşi: “Sınıfın Kardeşleri Asım Bezirci ve Rıfat Ilgaz”
Yöneten: Suna Aras
Konuşmacılar: Adnan Özyalçıner, Âba Müslim Çelik, C. Hakkı Zariç Düzenleyen: Türkiye Yazarlar Sendikası

19.15-20.00

Şiir-Dinleti: “Barışa ve Aşka Şiirler”
Yöneten: Berfo Bari
Katılımcılar: Esra Keskin, Şahin Amara, Ümit Yaşar Işıkhan, Recai Atalay, Ahmet Jundi, Hülya Deniz Ünal, Ali Şeker, Zerdeşt Cemal, Receb Dildar, Cem Seyhan Ünvay, Receb Dildar
Düzenleyen: Na Yayınevi

SALON II (Dış Alan)

11.00-11.45

Atölye: “Aramızda Beyaz Bir Çizgi” Yöneten: Çiğdem Odabaşı Düzenleyen: Yapı Kredi Yayınları

12.00-13.00

Söyleşi: “Orhan Kemal ve Eserleri” Konuşmacı: Işık Öğütçü Düzenleyen: Everest Yayınları

13.15-14.15

Söyleşi-Performans: “Deri” Katılımcılar: İlkay Hayuk, Nihat Özdal Düzenleyen: Hayal Yayınları

14.30-15.30

Panel: “Yazın Sanat Dili Olarak Türkçe”
Yöneten: Düriye Ayyıldız
Konuşmacılar: Efdal Sevinçli, Saime Bircan Sak, Onur Akyıl, Ertuğrul Özüaydın Düzenleyen: Dil Derneği

18.15-19.15

Söyleşi: “Ekim Devrimi” Konuşmacı: Alper Birdal Düzenleyen: Yazılama Yayınevi

  • 20 Nisan 2018 Cuma SALON I (İç Alan)

12.00-13.00

Söyleşi: “Her Çocuk Yaratıcıdır: Bulutlara Şiir Yazan Çocuklar” Konuşmacı: Behiç Ak
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

13.15-14.15

Söyleşi: “Toplumla Buluşmada Arkeoloji ve Sanat Yayınları’nın 40 Yılı” Konuşmacılar: Nezih Başgelen, Sefa Taşkın, Cihat Levent, Barış Gür Düzenleyen: Arkeoloji ve Sanat Yayınları

14.30-15.30

Söyleşi: “Unutulmuş Ekmekler, Eski Tatların Peşinde Adım Adım İtalya” Konuşmacı: Rita Monastero
Düzenleyen: Oğlak Yayınları – İstanbul İtalyan Kültür – İzmir İtalyan Konsolosluğu

15.45-16.45

Söyleşi: “Bilimin Işığında Evrim ve Ustaca Yaşam” Konuşmacı: Ali Demirsoy
Düzenleyen: Asi Kitap

17.00-18.00

Söyleşi: “Cumhuriyet ve Atatürk’e Kuşatma Politikası” Konuşmacı: Hüseyin Hakkı Kahveci
Düzenleyen: Doğu Kitabevi

18.15-19.30

Söyleşi- Tören: “Dil Derneği 31 Yaşında – Dil Devrimi Yolunda”
Sunan: Helin Su Acar, Ayşe Erkantarcıoğlu
Konuşmacılar: Sevgi Özel, Gürsel Gezen
Katılımcı Okullar: İzmir Atatürk Lisesi, Özel Çakabey Okulları, Karşıyaka Özel Takev İlkokulu ve Ortaokulu

Vahdettin Yılmaz ve Çocuk Korosu Düzenleyen: Dil Derneği

SALON II (Dış Alan)

14.15-15.30

Panel: “Yeni Bir Dünya Kurulurken Türkiye’nin Yeri Neresi Olacak” Yöneten: Namık Kemal Boya
Konuşmacılar: Deniz Kavukçuoğlu, Ümit Kocasakal
Düzenleyen: 68’liler Birliği Vakfı

17.00-17.45

Söyleşi: “Sanatlar Arasında Edip Cansever Şiiri”
Yöneten: Gülce Başer
Konuşmacılar: Ceren Olpak, Dilek Tunalı, Hakan Cem, Mehmet Zaman Saçlıoğlu Düzenleyen: PEN

18.00-19.00

Söyleşi: “Zor Zamanlarda Üniversite ve Bilim” Konuşmacılar: Ayşen Uysal, Erkin Başer, Dilek Karabulut Düzenleyen: Dipnot Yayınları

  • 21 Nisan 2018 Cumartesi SALON I (İç Alan)

12.00-13.00

Söyleşi: “Yaşar Kemal’li Anılar” Konuşmacı: Arif Keskiner (Çiçek Arif) Düzenleyen: Literatür

13.15-14.15

Söyleşi: “Cumhuriyet ve Atatürk” Konuşmacı: İlber Ortaylı Düzenleyen: Kronik Kitap

14.30-15.30

Söyleşi: “Glenn Meade Romanları ve Polisiye Kitaplar Üzerine” Konuşmacı: Glenn Meade
Düzenleyen: Kırmızı Kedi Yayınevi

15.45-16.45

Panel: “Kötülük Çağında Edebiyat” Yöneten: Hülya Soyşekerci Konuşmacılar: Mine Söğüt, Kerem Işık Düzenleyen: Yapı Kredi Yayınları

17.00-18.00

Söyleşi: “Türkiye’de IŞİD” Konuşmacı: İsmail Saymaz Düzenleyen: İletişim Yayınları

18.15-19.30

Panel-Belgesel Gösterimi: “Hasan Ali Yücel Belgeseli”
Yöneten: Cahit Kavcar
Konuşmacılar: Taner Çamsarı, H.Haluk Erdem, Kemal Kocabaş, Mustafa Yıldız Düzenleyen: Türk Nefroloji Derneği – Ankara Üniversitesi ÇOGEM

SALON II (Dış Alan)

12.00-13.00

Söyleşi: “Günaydın Gözlerini Benden Kaçırmayan Bahar” Konuşmacı: Kemal Hamamcıoğlu
Düzenleyen: Doğan Kitap

13.15-14.15

Söyleşi: “Her Entrika Er ya da Geç Açığa Çıkar” Konuşmacı: Murat Yetkin
Düzenleyen: Doğan Kitap

14.30-15.30

Söyleşi : “Evvel Zaman: Sinemada Zaman, Mekân ve Bellek Meselesi” Konuşmacı: Ercan Kesal
Düzenleyen: İletişim Yayınları

15.45-16.45

Söyleşi: “Yolun Sonundaki Ev’in Aynasında Türkiye’nin Yüzyılı” Konuşmacılar: Turhan Günay, Oya Baydar
Düzenleyen: Can Yayınları

18.15-19.15

Söyleşi: “Aydınlığa Yolculuklar: Şiirdeki Müzik, Müzikteki Şiir” Konuşmacı: Ataol Behramoğlu
Düzenleyen: Tekin Yayınevi

  • 22 Nisan 2018 Pazar SALON I (İç Alan)

11.00-11.45

Söyleşi: “68’in 50 Yılı” Konuşmacı: Doğu Perinçek Düzenleyen: Kaynak Yayınları

12.00-13.00

Söyleşi: “Nasıl Bir İnsan Yetiştirmek İstiyoruz? Mükemmel Çocuk Olur mu?” Konuşmacılar: Fatih Aytaç, Burak Çakmak
Düzenleyen: Lider Yayınları

13.15-14.15

Söyleşi: “Şiirle Direniş, Direnişin Şiiri” Konuşmacılar: Nihat Behram, Tuğrul Keskin Düzenleyen: Everest Yayınları

14.30-15.30

Söyleşi: “Lenin’i Yeniden Keşfetmek” Konuşmacılar: Melih Pekdemir, Tayfun Mater Düzenleyen: Ayrıntı Yayınları

15.45-16.45

Söyleşi: “Türkiye’de Aile İçi Cinsel İstismar“ Konuşmacı: Büşra Sanay
Düzenleyen: Doğan Kitap

17.00-18.00

Söyleşi: “Psikanalitik Açıdan Kadınlık Halleri” Konuşmacılar: Tevfika İkiz, İrem Edem Atak Düzenleyen: Bağlam Yayıncılık

SALON II (Dış Alan)

12.00-13.00

Söyleşi: “Eyvallah Sohbetleri” Konuşmacı: Hikmet Anıl Öztekin Düzenleyen: Hayy Kitap

13.15-14.15

Söyleşi: “Bir Roman Kahramanı Yaratmak: Mitat Karaman ve Thomas Dumas” Konuşmacılar: Doğu Yücel, Altay Öktem
Düzenleyen: Can Yayınları

14.30-15.30

Söyleşi: “Türkiye’de Alıkonma ve Kaçırılma Vakaları” Konuşmacılar: Erhan Kolbaşı, Haktan Akdoğan Düzenleyen: Destek Yayınları

15.45-16.45

Söyleşi: “Fantastik Edebiyat” Konuşmacı: Gülşah Elikbank Düzenleyen: Profil Kitap

17.00-18.00

Söyleşi: “Şiirle Bakmak” Konuşmacı: A. Ali Ural Düzenleyen: Şule Yayınları

 

Bir Cevap Yazın